Jak powstaje miód?

Powstawanie miodu to wyjątkowy proces zainicjowany przez naturę, a trud tysięcy małych robotników jak wiemy doceniany jest przez miliony ludzi na całym świecie. Ten naturalną słodką substancją wytworzone przez pszczoły miodne z nektarów kwiatów lub soków. Dodatkową grupą miodów możemy jeszcze wyróżnić miody mieszane nektarowo-spadziowe. Jak więc powstaje miód?

Rośliny pragnąc sobie zapewnić zainteresowanie ze strony pszczół, które pomagają w ich zapyleniu, a przez to w ich przetrwaniu z roku na rok kuszą pszczoły wspaniałymi kolorami, zapachem, wydzielanym nektarem.

Proces powstawania miodu zaczyna się wówczas, kiedy pszczoła zwiadowczyni zlokalizuje pożytek - czyli rośliny miododajne będące źródłem nektaru lub spadzi. Po powrocie do ula by przekazać miejsce lokalizacji odnalezionego miejsca bogatego w nektar pszczoła wykonuje  swoisty taniec. W tym tańcu przekazuje również informacje o kierunku, ilości i jakości pożytku.

Do racy przystępują pszczoły zbieraczki, które pobierają nektar do specjalnego zbiorniczka zwanego wolem miodowym i udają się z powrotem do ula. Tam przekazują zdobyty nektar pszczołom robotnicom. W tym procesie zostaje on wzbogacony cennymi enzymami pszczół.

Ten nektar lub spadź zebrana przez pszczoły (zwana również nakropem) składowana jestnastępnie w komórkach plastra, przy czym pszczoły cały czas przenoszą go z miejsca na miejsce, a kiedy miód jest już gotowy zasklepiają komórki cienką warstwą wosku (zasklepem). Chroni on miód przed wilgocią, zanieczyszczeniami i zepsuciem.

Dojrzewanie nakropu to proces zagęszczania oraz istotne zmiany chemiczne. Stopniowo pod wpływem działania substancji zawartych w wydzielinie gruczołów pszczoły, następuje rozkład dwucukrów (sacharozy) na cukry proste glukozę i fruktozę. Dojrzały miód zawiera również większą niż nektar ilość kwasów organicznych, a także substancji bakteriostatycznych (zwaną inhibiną).

Miodobranie czyli wydobywanie dojrzałego miodu z plastrów przeprowadza się przez odsklepienie a następnie przez odwirowanie miodu z plastrów w miodarkach.

Odwirowany miód trafia na sita w celu usunięcia zanieczyszczeń (pyłki kwiatów, wosk)

Ostatnim etapem po odstaniu miodu jest jego rozlanie do słoików.

Strona zawiera pliki cookies - korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich wykorzystywanie, więcej w zakładce - Polityka cookies.

Copyright miodowo.com © 2015 | Projekt i wykonanie: Amadeusz Studio